„Transformacja Energetyczna a Wielki Reset”. Ważna konferencja naukowa w murach Sejmu

autor: dr inż. Marcin Cegielski

26 lutego 2025

„Transformacja Energetyczna a Wielki Reset”. Ważna konferencja naukowa w murach Sejmu

Czym jest Wielki Reset i ile o nim wiemy? Już niebawem w Sejmie odbędzie się wyjątkowa i ważna Parlamentarna Konferencja Naukowa Transformacja Energetyczna a Wielki Reset, która pozwoli zebrać aktualną wiedzę na temat tego procesu, zaś spotkanie w szerokim gronie ekspertów będzie okazją do wyjątkowej debaty. Patronat nad Konferencją objął Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztof Bosak.

***

Jak podkreślił dr hab. Jacek Janowski, prof. ucz PW, konferencja stanowi kontynuację efektów badań nad Wielkim Resetem przeprowadzonych na Politechnice Warszawskiej w okresie od lipca 2022 roku do października 2024 roku, w ramach projektu realizowanego z konkursu Ministra Edukacji i Nauki, zatytułowanego Architektura i infrastruktura Wielkiego Resetu – studium transformacji ku cywilizacji informacyjnej, którego rezultatem są udostępniane na konferencji opracowania. Stanowią one punkt odniesienia dla organizacji i działalności naukowej oraz popularyzatorskiej pod nazwą Centrum Badań Głębokiego Resetu.

Konferencja odbędzie się w dniu 28 lutego w sali 111 bud. U Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (róg ul. Wiejskiej i Pięknej), w godzinach 10:00-16:15.

Udział w wydarzeniu, z racji miejsca i ograniczonej liczby miejsc, wymaga wcześniejszej rejestracji na stronie: https://wielkireset.org/formularz-zgloszenia/ Konferencja będzie nagrywana i transmitowana przez zainteresowane stacje i redakcje.

ZAŁOŻENIA KONFERENCJI

Parlamentarna Konferencja Naukowa pt. Transformacja energetyczna a Wielki Reset, ma na celu upowszechnienie i przedyskutowanie efektów badań nad zjawiskami globalnymi i procesami cywilizacyjnymi, inspirowanymi lub eksponowanymi w środowisku Światowego Forum Ekonomicznego –DAVOS, w programach europejskiego Zielonego Ładu, i amerykańskiego Nowego Zielonego Ładu.

Wielki Reset ogłoszony w czerwcu 2020 roku przez Klausa Schwaba i Thierrego Mallereta, w książce pt. COVID-19: The Great Reset, (Forum Publishing, Geneva 2020) uznanej na świecie za jego manifest, podjęty i rozwinięty w szeregu dalszych publikacji i raportów World Economic Forum, stał się uzasadnieniem dla wcześniejszych i późniejszych programów przebudowy społeczno-gospodarczej i polityczno-prawnej świata w kierunku kapitalizmu inkluzywnego, kapitalizmu interesariuszy, zrównoważonego rozwoju, gospodarki obiegu zamkniętego, neutralności klimatycznej, energetyki bezemisyjnej czy cyfrowej transformacji.

W myśl zapowiedzi pomysłodawców Wielkiego Resetu świat staje w obliczu największych w dziejach wyzwań zagrażających jego przetrwaniu. Ich podłożem miałyby być przede wszystkim antropogeniczne zmiany klimatyczne, wymagające przeciwdziałania we współdziałaniu w ramach globalnego zarządzania, bez względu na koszty. W ten sposób globalne bezpieczeństwo klimatyczne staje się teoretycznym imperatywem dla lepszej przyszłości mobilizującym do ponoszenia praktycznych obciążeń już w teraźniejszości. W tej sytuacji kluczowym zadaniem staje się metodyczna i merytoryczna konfrontacja ustaleń świata nauki z decyzjami świata polityki, prowadzona na różnych poziomach, od najwyższych - etyczno-filozoficznej ogólności do najniższych - techniczno-cybernetycznej szczegółowości.

Przygotowywana konferencja ma na celu przedstawienie i omówienie z konieczności tylko kilku stanowisk z pozycji nauk społecznych i technicznych wobec planów politycznych, programów socjalnych i projektów finansowych oraz niektórych warunków, możliwości i ograniczeń technicznych transformacji klimatyczno-energetycznej w Polsce na tle europejskim i światowym.

W pierwszym bloku wystąpień zaprezentowany zostanie związek tej transformacji z agendami Wielkiego Resetu. W bloku drugim omówione zostaną kwestie techniczne transformacji. Natomiast blok trzeci zostanie poświęcony technokratycznym efektom do których może ona prowadzić, w ostateczności na globalną skalę i cywilizacyjną miarę.

O społecznym zapotrzebowaniu na otwartą i rzeczową konfrontację stanowisk naukowych i decyzji politycznych w kwestii zielonego ładu wskazują liczne wypowiedzi publicystyczne o charakterze emocjonalnym i propagandowym, niezrozumiałe i uciążliwe regulacje prawne oraz często przeciwskuteczne ekologicznie, ekonomicznie i etycznie rozwiązania techniczne. Budzą one nierzadko u obywateli nie tylko zdziwienie i oburzenie, lecz również drwinę i ubolewanie - jak to możliwe, że miewają miejsce działania forsowane wbrew zdrowemu rozsądkowi, interesowi publicznemu i prawom fizyki, a nawet głośnym raportom światowych organizacji, o czym pisał w 2021 roku doradca Prezydenta Obamy i pracownik ONZ Steven Koonin w książce pt. Unsettled: What Climate Science Tells Us, What It Doesn’t and Why It Matters (BenBella Books, 2021).

Podejmujący się udziału w Konferencji i wnioskujący o możliwość jej przeprowadzenia - samodzielni pracownicy naukowi, wchodzący w skład Rady Programowej, nie zamierzają opowiadać się po żadnej ze stron politycznych sporów, ale przedstawić wyniki prowadzonych przez siebie badań, z których mogą korzystać politycy różnych ugrupowań.

Osobami tymi w kolejności alfabetycznej są:
dr hab. A.Barut, prof. ucz. Akademia Humanitas
dr hab. Gracjan Cimek, prof. ucz. Akademia Marynarki Wojennej
dr hab. Jacek Janowski, prof. ucz. Politechnika Warszawska
dr hab. Inż. Arkadiusz Kamiński, Politechnika Warszawska
prof. dr hab. Władysław Mielczarski, prof. ucz. Politechnika Łódzka
prof. dr hab. Witold Modzelewski, Instytut Studiów Podatkowych
prof. dr hab. Wojciech Myślecki, Politechnika Wrocławska

RAMOWY PROGRAM KONFERENCJI

Sala Kolumnowa w godz. 10.00-16.30

10.00 –10.15

Otwarcie konferencji - Wicemarszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Bosak

10.15- 12.00

I. WIELKI RESET A ZIELONY ŁAD – Jerzy Karwelis

10.15-11.15

Wykłady wprowadzające po 15 min.

  1. dr hab. Jacek Janowski, prof. ucz. PW, Efekty badań przeprowadzonych na Politechnice Warszawskiej w ramach ministerialnego projektu pt. „Architektura i infrastruktura Wielkiego Resetu – studium transformacji ku cywilizacji informacyjnej”, odnoszące się do polityki Zielonego ładu.
  2. dr hab. A.Barut, prof. ucz. Akademia Humanitas, Doktrynalno-teoretyczne uzasadnienie i techniczno-praktyczne przejawy Wielkiego Resetu prawa w perspektywie krajowej, unijnej i globalnej.
  3. prof. dr hab. Maciej Chorowski, PWr, Główne przejawy i mechanizmy „zielonego nieładu”, będącego konsekwencją wdrażania programów pod hasłami „Zielonego Ładu”.
  4. prof. dr hab. Witold Modzelewski, Instytut Studiów Podatkowych i dr Artur Bartoszewicz SGH, Finansowo-prawne uwarunkowania Wielkiego Resetu na przykładzie transformacji klimatyczno-energetycznej Europy.

11.15-11.40

Panel dyskusyjny po 5 min.

Naukowiec - Prof. dr hab. Adam Wielomski, UKSW

Polityk – Krzysztof Mulawa,

wiceprzewodniczący Komisji Sejmowej ds. Energetyki

Prawnik – mec. Jerzy Kwaśniewski, Prezes Citizens Against Global Governance

Menadżer – dr Tomasz Teluk, Instytut Globalizacji

Redaktor – Arkadiusz Stelmach, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi

11.40-12.00

Pytania od publiczności – łącznie 20 min.

12.00-12.15

PRZERWA

12.15-14.00

TRANSFORMACJA KLIMATYCZNO-ENERGETYCZNA – Ireneusz Jabłoński

12.15-13.15

Wykłady wprowadzające po 15 min.

  1. dr hab. Inż. Arkadiusz Kamiński, Dyrektor Wykonawczy ds. Środowiska ORLEN S.A., Uzasadnienie merytoryczne i ekonomiczne deklaracji, regulacji i działań w ramach transformacji klimatyczno-energetycznej w Polsce, Unii Europejskiej i na świecie.
  2. prof. dr hab. Władysław Mielczarski, prof. ucz. PŁ, Postulowany a efektywny potencjał lokalnych regionalnych i globalnych systemów energetycznych w perspektywie dywersyfikacji źródeł pozyskiwania energii.
  3. dr inż. Mirosław Gajer, AGH, Technologiczne i ekonomiczne uwarunkowania transformacji klimatyczno-energetycznej.
  4. dr inż. Mirosław Janowski, Społeczne i środowiskowe koszty realizacji programów Zielonego Ładu.

13.15-13.40

Panel dyskusyjny po 5 min.

Naukowiec – Prof. dr hab. Jerzy Markowski, wiceprezes Naczelnej Organizacji Technicznej

Polityk – Krzysztof Szymański, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Prawnik – mec. Jędrzej Jabłoński, Ordo Iuris

Menadżer – Marcin Chludziński, Przewodniczący Rady Centrum Strategii Rozwojowych, ex CEO KGHM

Redaktor – Tomasz Cukiernik

13.40-14.00

Pytania od publiczności – łącznie 20 min.

14.00-14.15

PRZERWA

14.15- 16.00 

II. TECHNOKRATYCZNY PORZĄDEK ŚWIATA - dr M. Ziętek-Wielomska

14.15-15.15

Wykłady wprowadzające po 15 min.

  1. prof. dr hab. Wojciech Myślecki PWr, Technokratyczne symptomy cywilizacyjnych trendów na przykładzie wizji ideologicznych i regulacji prawnych transformacji energetycznej.
  2. dr hab. Gracjan Cimek, prof. ucz. AMW, Krajowa, unijna i światowa dyskwalifikacja klasy politycznej w celu zastąpienia jej klasą technokratyczną w toku transformacji klimatyczno-energetycznej.
  3. Paweł Klimczewski, Zmiany klimatyczne jako uzasadnienie politycznych deklaracji i prawnych regulacji na rzecz transformacji klimatyczno-energetycznej na Zachodzie.
  4. Artur Michalski, Rzeczywiste, Polityczne a propagandowe – ekologiczne motywy opracowywania i wdrażania programów Zielonego Ładu na przykładzie inwestycji w energetyce.

15.15-15.40

Panel dyskusyjny po 5 min.

Naukowiec – Prof. dr hab. Zbigniew Witkowski

Polityk – Prof. dr hab. Zdzisław Krasnodębski

Prawnik – dr Łukasz Bernaciński, Ordo Iuris

Menadżer – dr Grzegorz Chocian, Prezes Zarządu Fundacji Konstruktywnej Ekologii ECOPROBONO

Redaktor – Paweł Lisicki, Do Rzeczy

15.40-16.00

Pytania od publiczności – łącznie 20 min. – z udziałem:

  1. dr Zygmunt Fura
  2. Andrzej Kazimierczak
  3. dr hab. Robert Zajdler, prof. ucz. PW
  4. Prof. dr hab. Ryszard Zajączkowski KUL
  5. Mateusz Jagieła
  6. dr Paweł Momro
  7. Bartosz Kopczyński

16.00 –16.15

Zamknięcie konferencji - w imieniu wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Partnerami Konferencji są: Citizens Against Global Governance, Fundacja PRO VITA BONA, Fundacja Wolność i Własność, Instytut Badań nad Grupą Państw BRICS, Instytut Wiedzy Społecznej, Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Stowarzyszenie Inicjatyw Naukowych, Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi, Stowarzyszenie Praw Człowieka.

dr inż. Marcin Cegielski

Okładka książki '100 Argumentów Przeciwko Zielonemu Ładowi'

Wesprzyj powstanie książki, której boją się media głównego nurtu:
100 Argumentów Przeciwko Zielonemu Ładowi

Poznaj książkę, w której w prosty sposób wyjaśniamy, dlaczego nie powinniśmy wdrażać tzw. polityki klimatycznej UE. Ujawniamy prawdę, wskazujemy na niewygodne fakty, demaskujemy ideologiczne oszustwo, które leży u podstaw tzw. Europejskiego Zielonego Ładu i jego pochodnych.

Dla wspierających kampanię książka 100 Argumentów... przedpremierowo w formacie e-booka!

Twoje dane są bezpieczne. Masz do nich pełne prawa na mocy RODO i ustaw. Administruje nimi Fundacja Wolność i Własność. Czytaj więcej

Przelewy24